Aklımevde’ye Hoşgeldiniz!

Sanıyorum her şey uzun yıllar önce bir belgesel kanalında izlediğim bir programla başladı. O zamanın teknolojisini kullanarak evlerin, buzdolaplarının, bahçelerin, çamaşır makinelerinin ve günlük hayatta kullandığımız bir çok şeyin akıllandırıldığı program; o zamanın öncülerinin kullandığı teknolojinin yakın zamanda hepimizin evinde olacağını müjdeliyordu.

Buzdolabımız süt bittiğinde otomatik olarak sipariş edecek dolaptaki yumurtayı tuzlu suya atmaya gerek olmadan [yüzüyorsa bayat batıyorsa taze (miydi o ya?)] bayat olduğunu anlayabilecektik. Sabah uyandığımızda evimiz güne başlamaya hazır olacak, bizi uğurlayacak hatta biz eve gelmeden ışıkları yakıp klimayı çalıştırabilecekti. O zamanlar bana çok uçuk ve ulaşılmaz gelen bu program yıllar sonra akıllı evler konusunu elimden geldiğince hobi edinmemi ve şu anda ulaştığınız bu web sitesini kurmam konusunda bir başlangıç noktası oldu.

Geçtiğimiz bir iki hatta üç yıl içinde sevgili eşimin büyük anlayışına da sığınarak evdeki bir çok şeyi uzaktan kontrol edilebilir hale getirmek için çaba sarfettim. Aynı zamanda işime yarayabilecek konularda telemetri toplamak için de bir kaç tane farklı sensör almaya çalıştım.

Bu aşamada zaman zaman geceleri bir kaç saat uğraşıp sonunda elde ettiğim başarının zaten düğmesine basarak yakıp söndürdüğümüz lambamızı telefona uygulama kurup, bu uygulamaya girip oradan da ilgili gruba bağlanarak yakıp söndürecek hale getirmek olması özellikle Ekin’e “NEDEN” diye sordurdu ama artık bu öğrenme eğrisini hem benim hem ev ahalisinin aştığını düşünüyorum. Henüz buzdolabının markete otomatik olarak sipariş vermeye başladığı noktaya erişemesem de hali hazırda evimle ilgili hem çok sayıda veri – kimi kullanışsız olsa bile – toplayabiliyor hem de günlük kullandığımız bir çok şeyi otomatik hale getirebiliyoruz.

Tam bu noktada hem motivasyonumu sağlam tutabilmek hem de bu alanda meraklı olan diğer hobi sahiplerine erişebilmek için şu an içinde olduğunuz web sayfasını kurmaya karar verdim. Aklımevde aslında aynı isme sahip olmasını arzuladığım ve akıllı evleri konu edinin podcast’ın yuvası olacak fakat zaman zaman blog yazıları da yazmak hedeflerim arasında.

Umuyorum bu yolculukta siz de benim kadar keyif alırsınız.

Şimdiden hoşgeldiniz…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*